DIECEZJA SIEDLECKA
9 maja 2025 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Czytania: (Dz 9,1-20); (Ps 117,1-2); (J 6,54)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Alarm bombowy w siedleckiej uczelni
Patron od odwagi
Ruszyły zapisy na wyjazd do Lednicy
Świadectwa powołanych już wkrótce na profilu FB siedleckiego seminarium
Pierwsze słowa Leona XIV /WIDEO/
Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi
Leon XIV - Papież misjonarz
Papież Leon XIV /TRANSMISJA/
Student prawa na UW: To nie powinno się wydarzyć /AUDIO/
Wyjazd autokarowy do Wilna na finał Pieszej Pielgrzymki Suwałki - Wilno
Nowy Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Siedlcach
WTOREK XIX TYGODNIA ZWYKŁEGO: 13 SIERPNIA (2013-08-13 06:08:37)
Mt 18,1-5.10.12-14 Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych. (Mt 18,10) Jezus nie pokazuje tutaj dziecka jako wzoru dobroci i niewinności; raczej zwraca uwagę na to, że dzieci w Jego społeczności znaczyły bardzo niewiele, praktycznie nie uznawano ich za ważne, nie miały żadnych praw czy przywilejów. Nie miały żadnego wpływu na społeczność. Kiedy były już dosyć duże, ich rola ograniczała się do pomocy w rodzinie, tak jak to było możliwe. To w tym punkcie Jezus mówi uczniom, aby je naśladowali. To oznacza, że uczeń nie będzie się sprzeciwiać czy zwracać na siebie uwagi. Jeśli spotka go cześć czy pochwała, przyjmie je, ale nie będzie o nie zabiegać. Zamiast gonić za własną sławą czy wielkością, uczeń raczej usunie się w cień, aby inni mogli być otoczeni czcią. Jego celem jest zdziałanie jak najwięcej dobrego dla innych i dla chwały Bożej.
Mt 18,1-5.10.12-14
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych. (Mt 18,10)
Jezus nie pokazuje tutaj dziecka jako wzoru dobroci i niewinności; raczej zwraca uwagę na to, że dzieci w Jego społeczności znaczyły bardzo niewiele, praktycznie nie uznawano ich za ważne, nie miały żadnych praw czy przywilejów. Nie miały żadnego wpływu na społeczność. Kiedy były już dosyć duże, ich rola ograniczała się do pomocy w rodzinie, tak jak to było możliwe.
To w tym punkcie Jezus mówi uczniom, aby je naśladowali. To oznacza, że uczeń nie będzie się sprzeciwiać czy zwracać na siebie uwagi. Jeśli spotka go cześć czy pochwała, przyjmie je, ale nie będzie o nie zabiegać. Zamiast gonić za własną sławą czy wielkością, uczeń raczej usunie się w cień, aby inni mogli być otoczeni czcią.
Jego celem jest zdziałanie jak najwięcej dobrego dla innych i dla chwały Bożej.
Bogactwo osoby Chrystusa pozwala byśmy czcili go pod różnymi przymiotami. Można w Jego Osobie akcentować przede wszystkim miłosierdzie, można obrać jako patrona Jezusa Króla Wszechświata czy Dobrego Pasterza. Wybór tej a nie innej cząstki podyktowany jest zapewne naszą osobowością, naszymi pragnieniami, naszą chęcią naśladowania Jezusa. W takim kontekście zastanówmy się dlaczego tak mało mówi się, tak mało rozwinięty jest kult Jezusa Sługi? Czyżby dlatego, że my sami uciekamy od służby, wstydzimy się jej, uważamy za cos poniżającego? Królować z Chrystusem - proszę bardzo, przyjmować jego dobroć i miłosierdzie - oczywista sprawa, ale służyć? Jezus jest Sługą a my mamy mieć przed oczami i naśladować także ten przymiot, mimo, że tak niepopularny. A może właśnie dlatego?
Bogactwo osoby Chrystusa pozwala byśmy czcili go pod różnymi przymiotami. Można w Jego Osobie akcentować przede wszystkim miłosierdzie, można obrać jako patrona Jezusa Króla Wszechświata czy Dobrego Pasterza.
Wybór tej a nie innej cząstki podyktowany jest zapewne naszą osobowością, naszymi pragnieniami, naszą chęcią naśladowania Jezusa.
W takim kontekście zastanówmy się dlaczego tak mało mówi się, tak mało rozwinięty jest kult Jezusa Sługi? Czyżby dlatego, że my sami uciekamy od służby, wstydzimy się jej, uważamy za cos poniżającego? Królować z Chrystusem - proszę bardzo, przyjmować jego dobroć i miłosierdzie - oczywista sprawa, ale służyć?
Jezus jest Sługą a my mamy mieć przed oczami i naśladować także ten przymiot, mimo, że tak niepopularny. A może właśnie dlatego?
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR